رنگ‌های مكمل همنشینی زرد و بنفش

زندگی ما همیشه سرشار از رنگ و جذابیت‌های رنگی است. اهمیت و نقش رنگ در زندگی به حدی بالا است که به راحتی می‌تواند روح شما را تازه و زنده کند یا برعکس افسردگی و نگرانی را به خانه‌تان وارد کند. هیچ‌یك از طراحان، موافق بهره‌گیری از تك‌رنگ در دكوراسیون نیستند زیرا معتقدند ترکیبات رنگی اثرات خیره‌کننده و زیبایی خلق می‌کنند، البته به شرط آنکه به درستی کنار هم قرار گیرند.

تركیب رنگ‌های اصلی با رنگ‌های فرعی و خنثی اثری جاودانه و رویایی پدید می‌آورد. همانگونه كه پیش از این نیز اشاره شد، هر یک از رنگ‌های درجه دوم، مکمل یکی از رنگ‌های اصلی است و به عبارت دیگر از اختلاط دو رنگ اصلی، رنگی به دست می‌آید که مکمل رنگ سوم اصلی است. دو رنگ مکمل وقتی در كنار هم قرار می‌گیرند خاصیت رنگین بودن یکدیگر را تشدید می‌کنند و هنگامی که با هم مخلوط می‌شوند، یکدیگر را خنثی می‌کنند.

رنگ زرد از رنگ‌های اصلی است. هنگامی که این رنگ در کنار رنگ بنفش که از تلفیق دو رنگ اصلی آبی و قرمز تشکیل شده قرار گیرد، صحنه خیره‌کننده و جذابی پدید می‌آید.

رنگ زرد ترکیبات گوناگونی دارد، مانند طلائی، زرد مایل به کرم، زرد کهربائی، زرد مایل به نارنجی و...، این تنالیته‌ها داغ و پرحرارت و با سایه‌های روشن هستند. هنگامی‌که در کنار تنالیته‌های بنفش مانند بنفش مایل به آبی، بنفش مایل به قرمز و... که سایه‌های تیره و تا حدودی سرد دارند، قرارگیرند دیگر محیط سرد به ‌نظر نمی‌رسد بلکه یک محیط گرم و همگون در ذهن شما نقش می‌بندد. شما می‌توانید در هر قسمت از فضای منزل‌تان این هماهنگی و ریتم موزون را به کار گیرید و از چشم‌انداز زیبای آن لذت ببرید.

یکی از کاربردهای رنگ زرد در آشپزخانه است، زیرا این رنگ اشتهاآور است و برای محل سرو و صرف غذا مناسب است. اگر آشپزخانه نور کافی ندارد یا پنجره‌های کوچکی دارد که نور كمی وارد محیط می‌كنند، این رنگ نورژردازی شما را پرجلوه‌تر خواهد كرد. به‌خصوص در فصل زمستان هنگام صرف غذا در آشپزخانه‌ای زرد‌رنگ، محیطی گرم و اشتهاآور را تجربه خواهید كرد.

حال تصور کنید دیوارهای آشپزخانه‌تان به رنگ زرد مایل به کرم، دیواری که پنجره در داخل آن قرار دارد به رنگ زرد مایل به طلائی (تنالیته گرم‌تر و پررنگ‌تر از کرم برای نوررسانی به محیط) و رنگ سقف هم به رنگ بقیه دیوارها باشد. در این آشپزخانه میز ناهارخوری چوبی قرار دارد که در روی آن رومیزی چهارخانه نارنجی و زرد پهن شده است، روی این رومیزی نیز بشقاب‌هایی به رنگ زرد است، زیر آن‌ها دستمال سفره‌هایی به رنگ قهوه‌ای گذاشته شده است و گوشه میز را پارچ شیشه‌ای با آب پرتقال پر كرده است. روی سنگ اپن این آشپزخانه یک ظرف شیشه‌ای پر از انگورهای بنفش، چشم شما را به سرعت جذب می‌كند. لوستر بنفش سقف که در کنار رنگ زرد سقف قرار گرفته این درخشش را بیشتر نمایان می‌كند. روی دیوار کنار گاز هم وسایل آشپزخانه مانند دستمال، دستگیره و... که همگی تلفیقی از رنگ‌های زرد و بنفش هستند، محیط رنگی و شادی را به‌وجود آورده‌اند. حالا خودتان درباره این دو رنگ قضاوت کنید، ببینید این دو رنگ مكمل چه اثری بر شما می‌گذارند.

در اتاق پذیرایی هم می‌توانید از این دو رنگ به سلیقه خود استفاده کنید و از ترکیب آنها لذت ببرید. در یک اتاق پذیرایی که مبلمان چوبی و پارچه رومبلی سبز رنگ دارد، کوسن‌هایی به رنگ بنفش در روی مبل‌ها قرار دهید. دیوارهای اتاق را کرم انتخاب كنید تا لوسترهای طلائی سقف، نور را به زیبایی در محیط پراكنده سازند. در چنین شرایطی می‌توان کنار شومینه، یک کمد ویترینی چوبی با ارتفاع کوتاه قرار داد كه روی آن یک رومیزی بنفش از جنس حریر پهن شده و بر روی رومیزی نیز شمع‌های نقره‌ای با ظرفی چوبی پر از  شكلات‌های قهوه‌ای قرار داشته باشد. برای اینكه چیدمان خود را تكمیل كنید، می‌توانید داخل شومینه به جای هیزم، گلدانی سرامیکی به رنگ سبز قرار دهید كه با گل‌های نرگس زرد و زنبق بنفش تزئین شده‌باشد. این فضا در شما چه حسی ایجاد می‌کند؟ دوست ندارید آن را تجربه کنید؟

این مثال‌ها را در فضاهای دیگر نیز می‌توانید امتحان كنید. اتاق خوابی که پرده‌های زرد و دیوارهای سفید دارد. با تخت‌خوابی چوبی که روتختی و بالش‌های آن بنفش و در روی پاتختی‌های آن چراغ‌خوابی زرد رنگی همراه دو شمع سبز با رایحه سیب قرار دارد یكی دیگر از جلوه‌های دو رنگ زرد و بنفش است.

شما می‌توانید با سلیقه خود، این دو رنگ مکمل را در هر مکانی که موردنظرتان است به‌کار ببرید. فقط به میزان و حجم ترکیب رنگ‌ها دقت كنید تا فضای زننده یا سردی به‌وجود نیاورد